Kościoły - Parafia Bachórz

Przejdź do treści
Historia kościoła pw. św. Wojciecha w Bachórzu

Obecny kościół parafialny został wzniesiony w latach 1871 – 1873. Wcześniej w tym miejscu stały kolejno dwie świątynie. Pierwszą z nich była dawna cerkiew prawosławna, zaś drugą wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku kościół obrządku łacińskiego.
Staraniem Katarzyny Wapowskiej w 1593 roku cerkiew została odkupiona od duchowieństwa prawosławnego i zamieniona na kościół rzymskokatolicki pw. św. Wojciecha, biskupa i męczennika. Kościół w Bachórzu był odtąd obsługiwany przez duszpasterzy z Harty. Około roku 1770 na kościół przewróciła się jedna z lip przykościelnych, powodując jego zawalenie.
Nowy kościół drewniany wzniesiono ok. roku 1775 staraniem ks. Antoniego Skrzyńskiego, proboszcza z Harty oraz mieszkańców Bachórza. Kościół ten ze względu na zły stan techniczny został rozebrany, a w jego miejsce w 1871 roku rozpoczęto budowę obecnej świątyni. Budowę zakończona w 1873 roku. Konsekracji nowego kościoła dokonał sufragan przemyski biskup Jakub Glazer 29 czerwca 1891, nadając kościołowi wezwanie św. Wojciecha, biskupa i męczennika.
Z czasów ks. Leopolda Mazurka, który był ekspozytem w Bachórzu w latach 1888 – 1894 pochodzą siedmiogłosowe organy piszczałkowe firmy Jana Śliwińskiego ze Lwowa.
W roku 1907 podjęto prace remontowo – budowlane przy kościele. Dobudowano kruchtę, wykonano nowe schody oraz ułożono kamienną posadzkę wewnątrz kościoła.
W roku 1935 ks. Stefan Lenartowicz podjął się odnowienia wnętrza kościoła i trzech ołtarzy. Prace te zostały rozpoczęte latem 1935 roku.
W 1966 roku wykonano polichromię w kościele. Wykonawcami prac byli Józef i Irena Palkowie z Krakowa. W Uroczystość Chrystusa Króla sufragan przemyski ks. Bp Stanisław Jakiel  poświęcił nową polichromię.
Kolejne prace przy kościele były prowadzone w 1992 roku. Powiększono plac wokół kościoła, wymieniono tynki na kościele i dzwonnicy oraz orynnowano kościół.
Od dłuższego czasu w kościele prowadzone są prace konserwatorskie. Odnowiono polichromię, konstrukcję chóru, ambonę, ołtarze boczne. W 2022 roku zakończono konserwację ołtarza głównego wraz z obrazem przedstawiającym patrona Parafii, św. Wojciecha, biskupa i męczennika.

PRACE KONSERWATORSKIE PRZEPROWADZONE PRZY OŁTARZU GŁÓWNYM W KOŚCIELE ŚW. WOJCIECHA
W BACHÓRZU W LATACH 2017-2022

Prace konserwatorskie ołtarza głównego obejmowały konserwację techniczną i estetyczną struktury ołtarza, wykonanie złoceń ornamentów, krzyża w zwieńczeniu, ramy obrazu św. Wojciecha i obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Została wykonana nowa wnęka, w której umieszczony jest obraz Matki Bożej oraz dziękczynne wota. Prace konserwatorskie zostały sfinansowane dzięki ofiarności miejscowych Parafian oraz wsparciu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.
Kościół filialny pw. św. Maksymiliana Kolbe w Laskówce

W wiosce oddalonej kilka kilometrów od kościoła parafialnego w Bachórzu zakupiono murowany dom mieszkalny, w którym po dokonaniu koniecznych przeróbek odprawiono pierwszą Mszę świetą 29 listopada 1971 roku. W latach 1972 – 73 budynek gruntownie przebudowano wg projektu inżyniera Jerzego Lignarskiego. W prace prowadzone bez zgody władz komunistycznych, jak również w finansowanie przedsięwzięcia, włączyła się większość mieszkańców Laskówki. 30 września 1973 roku ks. Bp Tadeusz Błaszkiewicz poświęcił kaplicę pw. św. Maksymiliana Kolbe. W następnych latach do kaplicy dobudowano prezbiterium i zakrystię oraz zadbano o jej wyposażenie. W 2022 roku w kościele zostały wymienione okna, a dzięki ofiarności jednej z rodzin zostały odnowione obraz Matki Bożej i feretrony.

Wróć do spisu treści